Bayer 04 Leverkusen pokonał Borussię M'gladbach w meczu o podium

Bayer 04 Leverkusen odebrał Borussii M'gladbach trzecie miejsce w tabeli Bundesligi. W bezpośrednim pojedynku wygrał 3:1, a najskuteczniejszy na boisku był Kai Havertz.

Piłkarze obu drużyn chcą zagrać w Lidze Mistrzów w następnym sezonie. Przed meczem dzieliły je dwa punkty, tyle że trzecia Borussia była w strefie premiowanej awansem do elitarnych rozgrywek, a piąty Bayer 04 Leverkusen znajdował się pod kreską. Po 90 minutach bezpośredniego pojedynku nastąpiła roszada w tabeli. Teraz to podopieczni Petera Bosza są bliżej Champions League.

Wymagania wobec meczu w Moenchengladbach były wysokie, tym bardziej, że obaj kandydaci do mistrzostwa Niemiec wrócili do Bundesligi w dobrym stylu. Borussia ograła 3:1 Eintracht, a Aptekarze rozbili 4:1 Werder. W pierwszej połowie oczekiwania jeszcze nie zostały zaspokojone i to głównie zarzut do podopiecznych Marco Rose.

Bayer robił swoje i rozpoczął starcie od mocnego uderzenia. W 7. minucie Kai Havertz wykorzystał sytuację sam na sam i strzelił między nogami Yanna Sommera na 1:0. Sprawna akcja zespołowa została zwieńczona golem, a Havertz w ostatnich 10 meczach zdobył dziewięć bramek i przy sześciu asystował. W klasyfikacji kanadyjskiej Bundesligi młodzian z Leverkusen ma 15 punktów. Borussia niczym konkretnym nie odpowiedziała i można było przypuszczać, że to będący na prowadzeniu goście zeszli na przerwę z większym niedosytem.

Druga połowa była ciekawsza i w wyższym tempie. Borussia zagrała aktywniej, co poskutkowało golem Marcusa Thurama na 1:1 w 52. minucie. Gospodarze nacieszyli się kompromisowym wynikiem tylko przez sześć minut, po których Kai Havertz odzyskał prowadzenie dla Bayeru. Kapitan zespołu strzelił na 2:1 z rzutu karnego podyktowanego za faul Nico Elvediego na Karimie Bellarabim. Wygraną zagwarantował gościom w 81. minucie Sven Bender, który główkował na 3:1 po wrzutce Demirbaya z rzutu wolnego.

Wygrana Bayeru była zasłużona. Goście przez 90 minut byli równiejsi i konkretniejsi. Mieli również stuprocentowe sytuacje podbramkowe, które nie zakończyły się golami. Borussia poderwała się po przerwie, ale stać ją było tylko na jedno trafienie. To okazało się za mało.

Na ciekawy sposób, jak przypomnieć o sobie piłkarzom, wpadli kibice Borussii. Informacja o ich inicjatywie obiegła sportowe media na całym świecie, ponieważ była nowatorska. Na trybunach rozstawili 19 tysięcy tekturowych podobizn, a każda z nich kosztowała 19 euro. Wydrukowane w dużym formacie zdjęcia zostały przymocowane do krzesełek. Tak powstała nietypowa "widownia", która zadebiutowała w sobotę.

Na trybunie za bramką został wywieszony transparent "Fussball ohne Fans ist nichts", czyli piłka nożna bez kibiców jest niczym.